Niemcy, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania i Francja – to jedynie niektóre z popularnych krajów, do których emigrują Polacy w pogoni za pieniądzem. Zagraniczne stawki kuszą, a już kilka miesięcy pracy na emigracji wystarczy, by odłożyć ładną sumę na przyszłe wydatki. Jednak podczas powrotu do Polski pojawia się problem wymiany zagranicznej waluty na złotówki. Gdzie warto to zrobić? Jeszcze za granicą, czy już w Polsce? Jak zaoszczędzić na wymianie waluty? Sprawdziliśmy to!

Wymiana waluty – za granicą czy w Polsce?

Kluczową decyzją podczas wymieniania waluty jest wybór pomiędzy zagranicznym, a polskim kantorem. Choć z pozoru może to być niemały dylemat, tak naprawdę w większości przypadków sprawa jest zaskakująco prosta. Mimo że miliony Polaków pracują za granicami kraju, złotówka wciąż nie jest popularną walutą na Zachodzie. Zagraniczne kantory rzadko obracają złotówkami, przez co zazwyczaj oferują znacznie wyższe prowizje od polskich odpowiedników. Co prawda od tej zasady są wyjątki, ale w przypadku najpopularniejszych walut takich jak dolar, funt, euro czy frank to właśnie kantor w Polsce zaoferuje najkorzystniejszy kurs.

Jak znaleźć tani kantor i nie przepłacić?

Zagraniczni turyści mówią często, że Polska to kraj kantorów. W tych słowach kryje się ziarno prawdy, bo w naszym kraju miejsca wymiany waluty można znaleźć właściwie wszędzie – nie tylko na lotniskach czy dworcach, ale też w galeriach handlowych czy zwykłych lokalach usługowych. To właśnie od lokalizacji kantoru w większości przypadków zależy pobierana przez firmę prowizja za kupno lub sprzedaż obcej waluty. Zdecydowanie najdroższe są punkty na terenie lotnisk – wysokie ceny wynajmu lokalu wymuszają równie wysokie marże. Dlatego zazwyczaj opłaca się skorzystać z usług kantorów położonych na dworcach lub zwykłych osiedlach. Są one gwarancją najkorzystniejszej ceny. W Białymstoku https://kantormax.net/ posiada obecnie 3 lokalizacje.

Sprzedaż hurtowa w kantorze

Naszą ostatnią radą jest zadbanie o uzyskanie ceny hurtowej w przypadku sprzedaży większej ilości obcej waluty. Większość kantorów oferuje znacznie bardziej atrakcyjny kurs przy zamówieniach hurtowych. W przypadku sprzedaży waluty uzyskanej w ramach pracy za granicą istnieje duża szansa, że wymieniana kwota mieści się w przedziale sprzedaży hurtowej, co pozwoli na dodatkowe oszczędności. Dlatego warto sprzedać od razu całość posiadanej obcej waluty, a nie rozbijać wymianę na kilka mniejszych transakcji.

Wracając do Polski z pracy za granicą warto zadbać o uzyskanie możliwie korzystnego kursu wymiany waluty. Tak prosta i szybka decyzja jak wybór właściwego kantoru może przełożyć się na oszczędności rzędu setek, a nawet tysięcy złotych!