Odpowiednia myszka gamingowa jest bardzo ważną sprawą zarówno dla zwykłego gracza, jak i dla profesjonalisty. Myszka gamingowa różni się od zwykłej myszki nie tylko ceną, ale także innymi właściwościami.

Różnice między zwykłą myszką a myszką gamingową

Myszki gamingowe są specjalnie wyprofilowane, aby wygodnie układały się w dłoni, posiadają też szereg dodatkowych funkcji mających na celu poprawienie skuteczności, efektywności i precyzyjności gry. Podstawową cechą odróżniającą myszkę gamingową od zwykłej jest zastosowany wyższej jakości sensor w myszkach gamingowych. Rozdzielczość  w zwykłych myszkach wynosi około 800 dpi, a to jest zdecydowanie za mało, aby prowadzić skutecznie rozgrywki na komputerze. Wysokość rozdzielczości dpi określa, w jakim stopniu można przesunąć myszką po blacie, tak aby kursor również się przesunął. Przy wysokiej rozdzielczości ruch jest płynniejszy i mniej intensywny. Najlepsze myszki gamingowe mają rozdzielczość nawet 16 tys. dpi. Inne ważne czynniki to dobór odpowiednich materiałów, z których zbudowana jest myszka, powinny one posiadać właściwości antypoślizgowe, aby myszka nie wymykała się łatwo z dłoni. Spód urządzenia musi być zaopatrzony w odpowiedniej jakości ślizgacze, żeby myszka łatwo prześlizgiwała się zarówno po blacie, jak i po podkładkach.

Jaką myszkę gamingową wybrać?

Miłośnicy gier komputerowych przy wyborze powinni zwrócić uwagę, aby profesjonalne myszki gamingowe charakteryzowały się następującymi cechami:

 – odpowiedni laserowy sensor,

 – rozdzielczość powyżej 1500 dpi,

 – przewodowy sposób zasilania,

 – wysoka wytrzymałość mikroprzełączników,

  – wyprofilowany, ergonomiczny kształt.

Myszki gamingowe laserowe wykorzystują laserowe diody, które mają dużo wyższą precyzję niż myszki optyczne. Decydując się na sensor optyczny, trzeba zwrócić uwagę na jego jakość i najlepiej, kiedy pochodzi od sprawdzonego producenta. Myszki gamingowe z przewodem dają pewność niczym niezakłóconej łączności, najlepiej jeśli przewód jest odpowiednio długi. Myszki gamingowe bezprzewodowe również mogą działać bez zakłóceń, ale muszą być wysokiej jakości, a wtedy ich cena również jest bardzo wysoka. Waga myszek gamingowych powinna wynosić od 80 do 130 gramów, to również istotna cecha, ponieważ myszka jest zazwyczaj trzymana w dłoni przez kilka godzin codziennie. 

Przed wyborem należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom myszki, jej cena nie musi być wysoka, aby umożliwiała satysfakcjonującą grę, jednak trzeba brać pod uwagę, że cena z reguły oddaje jakość myszki.