Z całą pewnością wirtualny adres na biuro w Warszawie jest doskonałym rozwiązaniem jeżeli chodzi firmy, które nie muszą mieć stałej siedziby, a ze swoimi współpracownikami, czy też z klientami spotykają się rzadko. Polskie prawo wymaga podania adresu, pod którym będzie prowadzona dana działalność, a osoby, które nie chcą wynajmować lokalu, nie zawsze chcą podawać do wiadomości publicznej swój adres prywatny. Obecnie biura wirtualne są zwłaszcza popularne, jeżeli chodzi o mikroprzedsiębiorców, freelancerów, jak również osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i pracę wykonują zdalnie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wirtualnego biura?

Czym jest wirtualne biuro?

Zauważyć możemy, że systematycznie rośnie liczba przedsiębiorców, którzy decydują się na to, aby skorzystać z wirtualnego biura. Takie rozwiązanie jest doskonałe zarówno, jeżeli chodzi o małe, jak również średnie przedsiębiorstwa. Jeżeli biuro firmy będzie znajdowało się pod prestiżowym adresem, to będzie miało to bardzo dobry wpływ na wizerunek całej firmy. Najlepsze położenie wirtualnej siedziby przedsiębiorstwa znacznie powiększy ekonomiczny kapitał każdej firmy, niezależnie od tego, w jakiej branży prowadzi działalność. Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, zyska zdecydowanie więcej czasu na pozyskiwanie kolejnych klientów, na rozwój własnej działalności, a do tego oszczędzi środki, które musiałby przeznaczyć na wynajem i utrzymanie biura, jak również na zatrudnienie pracowników. 

Kwestie formalne

Wiele osób nieustannie się zastanawia, czy od strony formalnej, biuro wirtualne spełnia wszelkie wymogi, które są narzucane przez instytucje, takie jak na przykład nadanie numeru NIP, adres KRA, czy też wszelkie sprawy podatkowe. Jak się okazuje – tak. Jeszcze kilka lat temu, co prawda Urząd Skarbowy miał pewne wątpliwości, czy wirtualny adres może być siedzibą działalności gospodarczej, jednak Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Ważne są tutaj również kwestie podatkowe. Jeżeli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą, to podatki są rozliczane zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy, a co za tym idzie wówczas wirtualne biura mogą być traktowane jako adres siedziby spółki. 

Bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiedniej firmy oferującej wirtualny adres. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej firmy, koniecznie musimy sprawdzić, czy legalnie działa na rynku.