Implanty to najlepszy możliwy sposób na odtworzenie braków w uzębieniu u pacjentów. To mogło zostać utracone w wyniku zaawansowanej próchnicy, wypadków lub urazów. Czasami zdarza się jednak, że nie u każdego można je wykonać. Przeciwwskazania do implantacji mogą być czasowe lub stałe. Dowiedz się, kiedy taka sytuacja ma miejsce.
Kiedy nie można założyć implantów?
Przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych dzielimy na dwie podstawowe grupy:
• czasowe – związane z aktualnym stanem jamy ustnej, uzębienia i dziąseł. Możliwe do rozwiązania poprzez rozmaite zabiegi z zakresu stomatologii.
• stałe – obejmujące globalne i przewlekłe problemy ogólnoustrojowe. Najczęściej trwale wykluczają możliwość implantacji.
Jakie wyróżniamy przeciwwskazania czasowe do implantacji?
Wśród przeciwwskazań czasowych wymienić można stany zapalne w obrębie miejsca poddawanego zabiegowi, ciążę czy ubytki kostne, które można uzupełnić przy pomocy sterowanej odbudowy kości. Żeby wykonać implant zęba w Warszawie trzeba mieć wyleczone wszystkie zęby oraz wyciszone dolegliwości ze strony dziąseł.
Z implantacją nie powinno się czekać zbyt długo od utraty zęba, ponieważ wówczas prawdopodobieństwo pojawienia się niekorzystnych zmian w jamie ustnej rośnie. Pozostałe zęby wokół ubytku tracą wtedy swoje naturalne podparcie, natomiast wyrostek zębodołowy zaczyna zanikać, co jest związane z tym, że przestał pełnić swoją fizjologiczną funkcję. Nie jest zatem już dłużej potrzebny z perspektywy organizmu. Trzeba pamiętać, że jego dobry stan jest kluczowy podczas wszczepiania implantu, który musi mieć stabilną podstawę, by się utrzymać.Tylko dzięki temu możliwe będzie możliwe będzie przyjęcie się nowego zęba.
Jakie są przeciwwskazania stałe do wykonania implantów?
Stałą przeszkodą do wykonania implantów zębowych jest AIDS, narkomania, nowotwory i osteoporoza w zaawansowanym stadium. Periodontologia w Warszawie nie jest możliwa również w przypadku bruksizmu czy zaburzenia krzepnięcia krwi.
Szanse na implant zęba i pozytywne leczenie periodontologiczne w przypadku nowotworów pojawiają się w czasie remisji choroby. Z kolei zaburzenia krzepnięcia krwi można wyregulować przy pomocy odpowiednich leków. Natomiast bruksizm dzięki połączeniu farmakologii ze specjalnymi, ochronnymi szynami na zęby. Dlatego też nawet jeżeli występują przeciwwskazania, które teoretycznie na stałe powinny wykluczyć pacjenta z przeprowadzenia zabiegu, najlepiej skonsultować to z lekarzem, ponieważ czasami można znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie lub alternatywę dla leczenia implantologicznego.
Higiena jamy ustnej po leczeniu implantologicznym
Za przeciwwskazanie do leczenia implantologicznego można uznać także niemożność odstawienia tytoniu oraz alkoholizm. Wynika to głównie z tego, że okres pozabiegowy jest czasem, w którym należy zachować szczególną higienę oraz stosować się do ścisłych zaleceń lekarskich. Brak takiej możliwości może skutkować pojawieniem się stanu zapalnego w miejscu implantacji, a także zakażeń i innych poważnych powikłań.