O szkodliwości zaburzeń snu nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby, które czują się zmęczone i pozbawione energii nawet po odpowiednio długim nocnym wypoczynku, powinny znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i spróbować wyeliminować ją wszelkimi dostępnymi środkami. Zła jakość snu może być związana z różnymi schorzeniami psychicznymi, zaburzeniami metabolicznymi czy endokrynologicznymi, a nawet z niewłaściwymi nawykami. Sprawdź, która przyczyna może odpowiadać za pogorszenie jakości Twojego nocnego wypoczynku!

Psychofizjologiczne przyczyny niskiej jakości snu

Niska jakość snu może wynikać z długotrwałego stresu. Nie chodzi jedynie o to, że pod wpływem nerwów trudno jest nam zasnąć lub że budzimy się wcześniej, ponieważ mamy koszmary. Chodzi przede wszystkim o długotrwale utrzymujący się zły stan psychiczny, który nie poprawia się i prowadzi do utrwalenia zaburzeń snu. Czynnikiem wywołującym taki stres może być trudna sytuacja życiowa, związana na przykład z problemami finansowymi, rozwodem czy śmiercią bliskiej osoby.

Nieprzestrzeganie zasad higieny snu

Higiena snu to pojęcie dla wielu osób zupełnie nieznane. Dotyczy ono różnych nawyków i zachowań poprzedzających udanie się do łóżka na nocny odpoczynek. Nieregularny tryb życia, w tym zasypianie i budzenie się o różnych porach oraz spędzanie dużej ilości czasu w łóżku (czytanie, leżakowanie, odpoczywanie w ciągu dnia) to główne przyczyny doprowadzenia do przewlekłych problemów ze snem. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa także:

  • późne spożywanie kolacji,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • spędzanie nadmiernej ilości czasu przy sztucznym oświetleniu.

Nadwaga przyczyną niskiej jakości snu

Kolejną przyczyną pogorszenia jakości snu może być również nadwaga, która powoduje obturacyjny bezdech senny, tj. zatrzymania oddechu lub spłycenia oddechu w trakcie snu. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, że takie zjawisko ma miejsce, ale w ciągu dnia – nawet po pozornie przespanej nocy – czujemy się niewyspani, zdekoncentrowani, możemy także wybudzać się w nocy. Co ważne, w tym przypadku stosowanie leków nasennych jedynie pogarsza objawy. Sposobem walki z problemem jest jedynie obniżenie masy ciała. 

Dieta kontra jakość snu

Na jakość snu ma wpływ także to, co i jak jemy, czyli nasza dieta i nawyki żywieniowe. Badania wykazały, że niskokaloryczna, restrykcyjna dieta pogarsza jakość snu, a ta wysokokaloryczna nasila uczucie senności w ciągu dnia. Istotna jest też właściwa proporcja makroskładników w jadłospisie. Wysokotłuszczowe posiłki mogą skracać całkowity czas snu. Z kolei niskobiałkowa dieta wpływa negatywnie na ogólną jakość wypoczynku, ale zbyt duży udział białka w diecie może powodować częste wybudzenia. Negatywnie na jakość snu wpływa też nieregularne spożywanie posiłków i spożywanie nadmiernej ilości cukrów, jeśli więc masz podobny problem i może stać za nim właśnie zła dieta, skorzystaj z cateringu burakdieta.pl!