Gaz jest jednym z popularniejszych w Polsce sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Ma wiele zalet – ogrzewanie gazowe jest ekonomiczne i ekologiczne, a dodatkowo jest niemal bezobsługowe. Aby uzyskać komfort, jaki zapewnia ta forma ogrzewania, konieczne jest wybranie odpowiedniego pieca gazowego dwufunkcyjnego. Czym cechuje się ta technologia i do jakich pomieszczeń jest odpowiednia?
Rodzaje kotłów gazowych dwufunkcyjnych
Istnieje kilka podziałów, które pozwalają usystematyzować typy kotłów dwufunkcyjnych. Jednym z nich jest forma – stojąca lub wisząca. Kotły stojące zajmują więcej miejsca, ale uchodzą za bardziej solidne dzięki żeliwnemu wymiennikowi ciepła. Kotły stojące zwykle montuje się w domach, gdzie na ogól istnieje możliwość wygospodarowania niewielkiego pomieszczenia z przeznaczeniem na kotłownię. Kotły wiszące są mniejsze (z reguły też nieco droższe) i najchętniej wybierają je właściciele mieszkań. Wiszący kocioł gazowy dwufunkcyjny o zamkniętej komorze spalania dość łatwo można wkomponować w zabudowę kuchenną, co pozwala na oszczędność miejsca i jednocześnie zamaskowanie urządzenia w pomieszczeniu.
Kocioł dwufunkcyjny: kondensacyjny czy zwykły?
Kotły gazowe dwufunkcyjne możemy podzielić na kondensacyjne i niekondensacyjne. Te pierwsze charakteryzują się zamkniętą komorą spalania. W tych drugich natomiast komora może być otwarta lub zamknięta. Najważniejszą różnicą między nimi jest jednak sprawność, która wpływa na ogólne koszty ogrzewania. Kotły kondensacyjne mają zdolność do pozyskiwania dodatkowego ciepła ze spalin, co decyduje o ich wyższej sprawności względem kotłów tradycyjnych, w których to dodatkowe ciepło ulatuje wraz ze spalinami przez komin.
Zastosowana technologia w piecach kondensacyjnych powoduje, że te kotły gazowe dwufunkcyjne, mimo iż droższe od tradycyjnych, w dłuższej perspektywie są w stanie generować oszczędność dla gospodarstwa domowego.
Gdzie zamontować kocioł gazowy dwufunkcyjny?
Wybranie odpowiedniego miejsca montażu dla kotła dwufunkcyjnego jest zależne od rodzaju urządzenia. Kocioł kondensacyjny może zostać zainstalowany np. w kuchni lub łazience. Zamknięta komora spalania zapobiega przedostawaniu się spalin do pomieszczenia, w którym znajduje się taki kocioł.
W przypadku kotła tradycyjnego z otwartą komorą spalania, konieczne jest zamontowanie go w pomieszczeniu umożliwiającym podłączenie do komina. Niezbędne jest również zapewnienie pomieszczeniu bezpośredniego nawiewu powietrza. Przepisy dość precyzyjnie określają charakter pomieszczeń, w których można zamontować kocioł – do najważniejszych należy kubatura. Wnętrze, w którym zainstalowany będzie kocioł kondensacyjny musi mieć co najmniej 6,5m³, a w przypadku kotła z otwartą komorą spalania wymagana kubatura to 8m³.
Niezależnie od wyboru rodzaju kotła gazowego, warto zamontować w pomieszczeniu czujnik gazu – mimo że urządzenia tego rodzaju są naprawdę bezpieczne, to dodatkowa ochrona domowników zawsze powinna być priorytetem.