Mleko modyfikowane jest bardzo dużym ułatwieniem dla rodziców, którzy nie mają możliwości karmienia niemowlęcia mlekiem matki. W sprzedaży dostępne są nie tylko mleka w proszku, do łatwego przygotowania, ale również jednorazowe, gotowe do podania mieszanki. Które z tych produktów to zdrowsza wersja?

Różnice pomiędzy Bebilon Profutura 1 w proszku, a mlekiem gotowym

Preparaty mlekozastępcze modyfikowane przygotowuje się przez wymieszanie dokładnie odmierzonej ilości proszku mlecznego z ciepłą, przegotowaną wodą. Producent zaleca, aby podać je niemowlęciu bezpośrednio po przygotowaniu. Z uwagi na wysoką wrażliwość dziecka na infekcje, oraz brak konserwantów w mleku modyfikowanym, już po godzinie mogą się w butelce z mlekiem rozwijać drobnoustroje. Mleko w proszku, przechowywane w odpowiednich warunkach zgodnie z zaleceniami, w szczelnej puszce bez dostępu do powietrza i zawartej w nim wilgoci, ma dłuższą przydatność do spożycia, jednak wciąż należy uważnie przestrzegać terminu przydatności, zużywając mleko jak najszybciej.

Mleko jednorazowe ze smoczkiem Bebilon ma postać butelki zamkniętej aluminiowym wieczkiem, zapewniającym zawartości szczelność. Wewnątrz znajduje się gotowe, rozrobione z wodą mleko w proszku, a do opakowania dołączony jest jednorazowy smoczek. Dla pewności warto sparzyć go wrzątkiem, a butelkę podgrzać w podgrzewaczu bądź gorącej wodzie. Gotowe mleko należy podawać dziecku w oryginalnej butelce.

Kiedy postawić na mleko jednorazowe ze smoczkiem?

Karmienie piersią bywa niemożliwe w niektórych przypadkach zdrowotnych – wówczas alternatywą jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego wysokiej jakości, takiego jak Bebilon Profutura 1 dla noworodków. Nie zawsze rodzice mają możliwość przyrządzenia mieszanki, na przykład z uwagi na brak dostępu do przegotowanej wody w czasie jazdy autem, podróży pociągiem lub w innych sytuacjach. Wtedy warto mieć pod ręką gotową mieszankę mleczną ze smoczkiem, którą można podgrzać, ale w ostateczności podać również w temperaturze pokojowej.

Które mleko jest zdrowsze – gotowe czy do przygotowania?

Zarówno mleko gotowe, jak i to w proszku, do przyrządzenia, ma ten sam skład jakościowy. Dziecko nakarmione butelką mleka jednorazowego nie musi być więc dodatkowo dokarmiane w przyszłości – stanowi ono jedną, pełnowartościową porcję posiłku przeznaczonego dla niemowląt w odpowiednim przedziale wiekowym. Z uwagi na zawartość wody, ma ono jednak krótszy termin ważności niż mlekom w proszku do przygotowania. Tym samym mając w domu zapas butelek jednorazowego mleka, należy na bieżąco kontrolować ich zdatność do spożycia, by dziecko zawsze miało dostęp wyłącznie do świeżego, higienicznego i bezpiecznego pod względem mikrobiologicznym mleka modyfikowanego.

Karmienie piersią to najlepszy zalecany przez specjalistów model żywienia niemowląt przynajmniej do 6. miesiąca życia. Jednak w przypadku różnych przeciwwskazań do żywienia naturalnego, należy sięgnąć po dobrej jakości produkt mlekozastępczy, którego skład jakościowy jest jak najlepszym odwzorowaniem mleka kobiecego.