Drewniane meble to ponadczasowość. Pasują do każdego wnętrza, nadają charakteru aranżacji i dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć przez wiele lat. Dlaczego warto je mieć i jak odpowiednio o nie zadbać? – dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zalety drewnianych mebli

Meble z drewna sprawdzają się jako doskonałe wyposażenie wnętrz od wielu lat. Jeśli zastanawiasz się, czy sprawdzą się w Twoim domu, na pewno przekona Cię kilka najistotniejszych zalet takiego rozwiązania:

  • Trwałość – drewno to bardzo wytrzymały surowiec, a technika tworzenia mebli sprawia, że wykazują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Oznacza to, iż meble z drewna to zakup na lata. Nawet po przeprowadzce albo spotkaniu z dziećmi, wciąż zachwycają dobrą jakością.
  • Niebanalność – natura jest niesamowita. Każdy kawałek drewna jest inny, a więc niepowtarzalny. Jeśli zależy Ci na stworzeniu pięknego wnętrza, które nie jest nudne a ciekawe, drewniane meble okażą się idealne.
  • Styl – meble wykonane z drewna to elegancja.
  • Uniwersalność – drewniane meble pasują do każdej aranżacji. Sprawdzą się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i na przykład w stylu glamour. To także odpowiedni wybór dla tych, którzy lubią czasami zabawić się w dekoratora wnętrz i odmienić wystrój. Można umieścić je w salonie, łazience albo kuchni.

Meble drewniane – jak je konserwować?

Odpowiednia konserwacji mebli z drewna to podstawa. Dzięki temu posłużą przez długie lata, zachowując swój niepowtarzalny i pełen stylu wygląd. Konserwacja powinna być wykonywana regularnie, z wykorzystaniem odpowiednich środków. Wszystko to ma na celu ochronę materiału przed kurzem, promieniowaniem słonecznym, zabrudzeniami, a także ryzykiem powstawania uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj jednak, że ważne jest także odpowiednie użytkowanie. Na meblach drewnianych lepiej nie stawiać szklanki z napojem bez podkładki. Nie należy także ustawiać mebli w bliskiej odległości od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy kominek. Pamiętaj również o regularnym usuwaniu kurzu z mebli, z wykorzystaniem odpowiedniego środka.

Jeśli posiadasz meble olejowane albo woskowane, konserwacja powinna być przeprowadzana od dwóch do trzech razy w roku. Zawsze przed nałożeniem środka konserwującego, dokładnie usuń zabrudzenia i kurz z powierzchni. Preparat konserwujący nakładaj na czystą szmatkę, nigdy bezpośrednio na mebel. Kierunek przecierania powinien być zgodny z kierunkiem usłojenia. Warto zaopatrzyć się w takie środki konserwujace, które tworzą powłokę utrudniającą osadzanie kurzu.

Podsumowanie

Każdy chce stworzyć w swoim domu taką atmosferę, która będzie sprzyjała odpoczynkowi i komfortowemu funkcjonowaniu. Jeśli szukasz uniwersalnego i stylowego rozwiązania, meble drewniane okażą się idealne. Wyglądają dobrze w każdym pomieszczeniu, są ponadczasowe, stylowe i wytrzymałe. Dzięki regularnej i odpowiedniej konserwacji posłużą przez długie lata.