Wiele młodych ludzi decyduje się na podjęcie pracy w różnych sklepach czy restauracjach. W wielu przypadkach ich pierwsza praca związana jest z kasą. Niestety obsługa tych maszyn nie jest bardzo prosta i intuicyjna, dlatego każdy pracownik musi przejść specjalne szkolenie kasowe, aby zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę. Szkolenie to powinno obejmować nie tylko fizyczną pracę przy kasie, ale również wiązać się z bezpieczeństwem i dbałością o szczegóły.
Procedura konfiguracji
Pierwszym krokiem jest ustawienie maszyny przed rozpoczęciem zmiany roboczej. Każdy użytkownik musi odliczyć szufladę, aby upewnić się, że zawiera ona wymaganą ilość gotówki i monet potrzebnych do zmiany klientów. Po odliczeniu pieniędzy i potwierdzeniu kwoty, pracownik musi podpisać specjalną kartę z informacją, że suma pieniędzy jest prawidłowa i że pracownik przyjmuje swoją szufladę. Następnym krokiem jest sprawdzenie kasy, aby upewnić się, że zawiera papier paragonowy. Jeśli pracownik stwierdzi, że rolka dotarła do końca (kolorowy pasek na środku kartki), musi ją zastąpić nową rolką. Po tym ważne jest umieszczenie szuflady kasowej w kasie i możliwe jest wprowadzenie kodu pracownika.
Wykonywanie prac przy kasie
Oczywiście możemy znaleźć wiele typów kas fiskalnych, które reprezentują różne style. Część z nich zawiera ekrany dotykowe, na których wyświetlane są zdjęcia sprzedawanych przedmiotów, a na innych proste numery (jak w kalkulatorze) z nazwami działów. Podczas szkolenia operator kasy otrzyma cenne informacje na temat wprowadzania numerów zamówień lub numerów zgodnie z określonym typem lub stylem kasy.
Operatorzy kas fiskalnych (niezależnie od ich rodzaju) muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli pracujesz nad kasą, musisz powtarzać zwrotne prośby klienta, aby upewnić się, że dobrze je usłyszałeś. Musisz również dokładnie sprawdzić wszystkie ceny i dokładnie policzyć wiele pozycji, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że na kasie umieściłeś odpowiednią kwotę. Porównaj kupony z solidnymi przedmiotami i kontroluj wszystkie daty, dzięki czemu będziesz wiedział, że akceptujesz tylko aktualne kupony (nie wygasłe).
Po zsumowaniu wszystkiego wpisz kwotę, którą otrzymałeś, aby kasa przeliczyła kwotę reszty. Wypowiedz głośno sumę reszty, aby klient dokładnie wiedział, jaką kwotę reszty otrzymał. W przypadku płatności kartą należy wsunąć kartę przez szczelinę lub włożyć wózek do czytnika chipów. Następnie musisz wydrukować pokwitowanie. Po podpisaniu przez klienta należy go włożyć do szuflady.
Zakończenie pracy
Pod koniec zmiany musisz upewnić się, że wszystkie pieniądze znajdują się w szufladzie. Ważne jest, aby zamknąć rejestr, dzięki czemu otrzymasz całkowitą kwotę wszystkich transakcji wykonanych podczas zmiany. Wydrukuj tę całkowitą kwotę i wyjmij szufladę na gotówkę. Następnie wyloguj się z kasy i umieść szufladę w bezpiecznym miejscu, abyś mógł bez przeszkód policzyć wszystkie pieniądze. Następnie wyłożyć wszystkie pieniądze i wpłacić kwotę „startową”, aby szuflada była gotowa do następnej zmiany.