Skręt żołądka jest stanem nagłym i zagrażającym życiu czworonoga, dlatego konieczna jest szybka interwencja weterynarza. Do tego schorzenia dochodzi na skutek nagromadzenia się powietrza, które pies połyka podczas łapczywego spożywania pokarmu.

Warte zapamiętania 

Rozdęty żołądek stopniowo się skręca wokół własnej osi. Taki stan stanowczo utrudnia odpływ gazów i zawartości żołądka do jelit i przełyku. Z biegiem czasu wypełniony żołądek zaczyna uciskać przeponę, co uniemożliwia prawidłowe oddychanie. Skręt jelit u psa może skutecznie blokować dopływ krwi do nerek, wątroby i reszty jelit. W wielu przypadkach dochodzi również do przemieszczenia i skrętu śledziony. W innych przypadkach zdarzają się krwotoki zewnętrzne i zakrzepica, a jeśli pies nie zostanie oddany w ręce weterynarza w odpowiednim czasie, może dość do niedotlenienia tkanek i martwicy żołądka. Jedyną szansą na uratowanie pupila jest przeprowadzenie operacji. 

Przyczyny powstania skrętu żołądka

Wbrew pozorom do skrętu żołądka i jelit dochodzi bardzo często. Weterynarze niemalże każdego dnia ratują życie psich towarzyszy, przeprowadzając gastropeksję. Niestety nie są znane główne przyczyny powstania skrętu żołądka, jednak warto zapoznać się z czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko skrętu kiszek u psów. Przede wszystkim obfite posiłki zjadane w łapczywy sposób przyczyniają się do zalegania zbyt dużej ilości powietrza w żołądku. Problemem jest również duży wysiłek od razu po posiłku oraz problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego. Każda rasa może doświadczyć skrętu żołądka, jednak w szczególności narażone są duże rasy o charakterystycznej budowie klatki piersiowej. 

Operacja 

Skuteczność wyleczenia zależy od szybkiego rozpoznania choroby i wdrążenia leczenia. Dlatego warto znać główne objawy, takie jak odruch wymiotny bez zwrócenia zawartości żołądka, napięcie brzucha, wzdęcia, ślinotok, osłabienie i problemy z oddychaniem. Jeśli zauważy się takie objawy u swojego psa, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do weterynarza. Weterynarz po wywiadzie z opiekunem ustabilizuje stan zwierzęcia i zleci wykonanie zdjęcia RTG jamy brzusznej. Później wykonuje się płukanie żołądka, dopiero w tym momencie można przystąpić do operacji. Przy pomocy sondy wykonuje się odkręcenie żołądka. Po operacji podaje się kroplówki z elektrolitami, które pomogą zapobiec wstrząsom i zapalenia otrzewnej. Po obserwacji czworonożny towarzysz może wrócić do domu i kontynuować terapię farmakologiczną, które zapobiegają powikłaniom. Można zapobiec powstania tego schorzenia stosując gastropeksja profilaktyczna, lepiej zapobiegać niż leczyć.