Ponieważ pory roku zaczynają się zmieniać, oto, co należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać zdrowsze powietrze w domu.

Ostatnio wszyscy spędzamy więcej czasu w naszych domach, a ponieważ w niektórych regionach temperatura zewnętrzna zaczyna się obniżać, ciepło przytulnego wnętrza może brzmieć jeszcze bardziej zachęcająco. Jednak jak często myślisz o jakości powietrza w pomieszczeniach? 

Podczas gdy nasze mieszkania zapewniają schronienie przed warunkami zewnętrznymi, w środku może pozostawać wiele różnych zanieczyszczeń – od unoszących się w powietrzu cząstek wprowadzanych przez otwarte drzwi i okna po pozostałości chemiczne z produktów gospodarstwa domowego lub po prostu kurz i sierść zwierząt. Jeśli to wszystko denerwuje, na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby powietrze w domu było zdrowsze do oddychania. 

Chociaż jakość powietrza na zewnątrz jest często najważniejsza, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę powietrze wewnątrz domu. Nowoczesne metody konstrukcyjne pozwalają na osiągnięcie większej efektywności energetycznej poprzez ściślejsze uszczelnienie pomiędzy wnętrzem i na zewnątrz – co, choć świetnie obniża rachunki za prąd, oznacza również, że zużyte powietrze może pozostać uwięzione wewnątrz konstrukcji.

„Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach zaczyna się od efektywnej cyrkulacji i wentylacji – czyli doprowadzania świeżego powietrza i usuwania go z powietrza” – wyjaśnia Darcy Lee, specjalista ds. Jakości powietrza w pomieszczeniach.

Proces przebiega różnie w zależności od domu i zainstalowanych systemów. Jeśli masz system centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), proces cyrkulacji jest w większości automatyczny. Na zewnątrz wentylator doprowadza świeże powietrze do kanałów w Twoim domu, podczas gdy wewnątrz wentylator wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń i z powrotem do kanałów w celu filtrowania. 

„Obydwa źródła powietrza są filtrowane, a następnie łączą się, aby przejść przez urządzenie, które albo ogrzewa, albo chłodzi powietrze przed wysłaniem do wnętrza Twojego domu przez otwory wentylacyjne” – dodaje Darcy. 

Na jakość powietrza w pomieszczeniach może wpływać wiele czynników, w tym pozostałości po domowych środkach czyszczących, a także cząsteczki organiczne, takie jak kurz i pyłki. Odpowiednia wentylacja i cyrkulacja poprawiają jakość powietrza w domu, rozprowadzając przefiltrowane powietrze w różnych pomieszczeniach.

Cząsteczki w Twoim domu, takie jak kurz, dym i bakterie, często mają rozmiar 0,30 mikrona lub mniej – czyli około 250 razy mniej niż rozmiar przeciętnego ludzkiego włosa. Uruchomienie wentylatora okapu kuchennego może pomóc usunąć cząsteczki dostające się do powietrza podczas gotowania.

Twój system HVAC wykorzystuje filtr do oczyszczania zarówno świeżego powietrza z zewnątrz, jak i powietrza z odzysku z wnętrza domu. „Filtracja to jeden z najłatwiejszych sposobów na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach” – mówi Darcy. „Najbardziej podstawową rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularna zmiana filtra, być może poprzez zaplanowanie zadania z dużym świętem, aby nie zapomnieć”.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę typ używanego filtra, ponieważ niektóre wychwytują więcej cząstek niż inne. „Na przykład oczyszczacz powietrza Trane CleanEffects dla całego domu usuwa do 99,98% cząstek unoszących się w powietrzu – w tym cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrona” – dodaje Darcy. Inne opcje obejmują filtr pokojowy HEPA, który usuwa cząsteczki o wielkości około 0,80 mikrona oraz standardowy 1-calowy filtr, który jest 100 razy mniej skuteczny w usuwaniu najmniejszych cząstek niż CleanEffects. 

Systemy HVAC mogą również kontrolować poziomy wilgotności w pomieszczeniach, aby zapobiegać tworzeniu się pleśni i pleśni. „Jesień może być sezonem na pleśń. Jeśli więc twoja jednostka pracuje i wychwytujesz zarodniki pleśni w swoim filtrze, będziesz chciał częściej zmieniać filtr” – wyjaśnia Darcy. Włączenie wentylatora łazienkowego zarówno w trakcie, jak i po kąpieli jest również ważne dla usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza.

Inteligentny termostat nie tylko utrzymuje komfortową temperaturę w pomieszczeniu, ale także zapewnia wydajną i zdrową cyrkulację powietrza. „Harmonogramowanie według pory dnia może utrzymywać ruch powietrza w przestrzeniach, których używasz tylko w określonych porach dnia, na przykład na piętrze” – dodaje Darcy.

Podczas przejścia między ciepłymi i chłodnymi porami roku lub odwrotnie, w Twoim domu może gromadzić się więcej zużytego powietrza, ponieważ system HVAC zwykle działa mniej, aby skorzystać z niższej temperatury zewnętrznej. „W miarę zbliżania się jesieni Twój klimatyzator może nie działać tak często” – wyjaśnia Darcy. „Jednak ważne jest, aby urządzenie działało w określonych odstępach czasu lub na niskich obrotach, aby powietrze mogło nadal krążyć. Programowalny termostat i energooszczędny system mogą pomóc w regulacji tego procesu. Warto również upewnić się, że system jest regularnie serwisowany aby zoptymalizować wydajność ”.

W zależności od regionu i kosztów energii, opcje ogrzewania domu mogą być różne – z pompą ciepła zwykle używaną w cieplejszym klimacie i piecem gazowym w chłodniejszych. Jednak trzecia opcja wykorzystuje zarówno pompę ciepła, jak i piec gazowy, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu, jednocześnie efektywnie zarządzając kosztami energii.

„Piec jest dość prosty, ponieważ gaz ogrzewa powietrze, które następnie przenosi się, aby dmuchać w całym domu. Z drugiej strony pompa ciepła zasadniczo wykorzystuje klimatyzator w odwrotnym kierunku, co jest bardziej energooszczędną metodą równomiernie ogrzewa dom i powoduje mniejsze wahania temperatury niż w przypadku typowego pieca gazowego ”. 

„Ostatecznie Twoje konkretne obawy dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach – czy to alergie, czy po prostu komfort – mogą być inne niż w przypadku twoich sąsiadów” – mówi Darcy. „Tak naprawdę chodzi o zrozumienie, jakie są najlepsze rozwiązania i produkty dla Ciebie i Twojego domu”. 

Podczas gdy niektóre regiony cieszą się życiem w pomieszczeniach i na zewnątrz przez cały rok, ci z Was, którzy będą spędzać więcej czasu w pomieszczeniach w nadchodzących miesiącach, powinni poświęcić chwilę na zastanowienie się, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.