Komfortowe i efektywne rozwiązanie, jakim jest montaż grzanej podłogi, to sprawdzony sposób na zapewnienie przyjemnej temperatury w domowych wnętrzach. Co więcej, użytkowanie takiej instalacji wcale nie musi być drogie. Poznaj cztery nieoczywiste sposoby, które pozwolą zredukować koszty związane z eksploatacją systemu podłogowego i cieszyć się ciepłem bez zbytniego obciążania domowego budżetu.

1. Termomodernizacja domu

Jednym z kluczowych czynników wpływających na rachunki za ogrzewanie jest jakość izolacji termicznej domu. Jeśli budynek nie jest odpowiednio docieplony, duża część ciepła będzie ulatniać się przez ściany, dach czy okna. Przeprowadzenie termomodernizacji pozwoli zredukować koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego lub wodnego. Dzięki temu mniej energii będzie ulatniać się przez mostki termiczne, a ciepło z podłogówki zostanie zatrzymane w pomieszczeniu, dzięki czemu instalacja będzie mogła pracować z mniejszą mocą, generując niższe koszty.

2. Montaż ogrzewania elektrycznego

Tradycyjne, wodne ogrzewanie podłogowe wymaga montażu kotła grzewczego oraz wszystkich niezbędnych urządzeń. Alternatywą, która funkcjonuje bez kotłowni, jest ogrzewanie na prąd, wykorzystujące takie rozwiązania jak maty i folie grzewcze. Oprócz tego systemy ogrzewania elektrycznego oferują zaawansowane opcje sterowania temperaturą, umożliwiające zmniejszenie poboru energii z sieci lub własnej instalacji.

3. Zastosowanie termostatów

Niezwykle przydatne okazują się też urządzenia pozwalające na precyzyjną kontrolę i sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Montaż termostatów podłogowych pozwala dostosować moc pracy ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników. W pomieszczeniach, które nie są przeznaczone na stały pobyt jak kuchnia, przedpokój czy łazienka, można ustawić niższą temperaturę. Podobne rozwiązanie warto zastosować w porze nocnej.

4. Montaż instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania podłogowego jest zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne dostarczają darmową energię elektryczną, która może zostać wykorzystana do zasilenia systemu ogrzewania podłogowego. Dzięki temu koszty eksploatacji podłogówki będą niższe, a w niektórych przypadkach da się ich uniknąć całkowicie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – czy to się opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że podłogowe systemy grzewcze zasilane prądem to rozwiązanie wygodne, ekologiczne i ekonomiczne. Biorąc pod uwagę szerokie możliwości w zakresie obniżania kosztów eksploatacyjnych, przedsięwzięcie to staje się dostępne dla jeszcze szerszej grupy inwestorów. Interesują Cię nowoczesne systemy oparte o maty, folie grzewcze lub panele grzewcze? Już dziś wejdź na stronę internetową termofol.pl i zapoznaj się z ofertą marki Termofol – lidera na rynku energooszczędnych rozwiązań w dziedzinie elektrycznego ogrzewania podłogowego. Sprawdź, jak wiele możesz zaoszczędzić, decydując się na alternatywny system grzewczy wsparty własną instalacją fotowoltaiczną lub innym, dopasowanym rozwiązaniem OZE.