Konflikty, skrywane urazy i pretensje to prosta droga do ostatecznego rozstania. Aby go uniknąć, warto podjąć stosowne kroki. Jednym z najskuteczniejszych będzie z pewnością terapia dla par, która często staje się jedynym ratunkiem dla rozpadającego się związku. Jak wygląda taka terapia i dlaczego warto z niej skorzystać? Jeśli właśnie przeżywacie kryzys w Waszych relacjach i zastanawiacie się, jak wyjść z niego obronną ręką, zapraszamy do lektury!

Jak walczyć z kryzysem w związku?

Początki związku to fantastyczny czas dla osób, których połączyło wyjątkowe uczucie. Po okresie wzajemnej fascynacji i budowania relacji na bazie silnych emocji przychodzi codzienność, która nie zawsze odpowiada pierwotnym wyobrażeniom. Z czasem, gdy ekscytacja mija, a namiętność nieco opada, zaczynamy zauważać, że w rzeczywistości nie wszystko jest tak piękne, jak nam się początkowo wydawało.

U podstaw kolejnych konfliktów i nieporozumień mogą leżeć różne poglądy, kłopoty wychowawcze z dziećmi, przemoc i agresja, ale również brak umiejętności wyrażania swoich uczuć i emocji. Ratunkiem dla związku może być terapia dla par w Łodzi, dedykowana osobom, borykającym się z trudnościami w relacjach o różnym podłożu.

Kiedy rozpocząć terapię dla par?

Jak mówi psychoterapeuta Wioletta Kucharek, poczucie kryzysu w relacjach to idealny moment, by skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Takie wsparcie będzie miało na celu wzajemne zrozumienie potrzeb oraz skupienie się na mocnych stronach związku, bez nieustannego roztrząsania jego wad.

Co ważne, niezwykle istotna będzie szybka reakcja, by nie kumulować pretensji, niespełnionych oczekiwań i negatywnych emocji. Motywacją do rozpoczęcia terapii dla par powinna być nie tylko zdrada, agresja i przemoc, ale również ochłodzenie relacji, obojętność względem siebie czy brak wspólnej wizji, związanej z przyszłością związku.

Na czym polega terapia dla par?

Terapia dla par z pewnością nie wskaże konkretnej drogi do rozwiązania konfliktów i pozbycia się problemów w związku. Pozwoli ona jednak obu stronom uświadomić sobie źródło trudności, skłoni do przemyśleń oraz dyskusji, która będzie odbywać się w neutralnym środowisku, pod kontrolą specjalisty.

Jednym z głównych celów spotkań będzie również usprawnienie komunikacji w związku. Efektywne porozumiewanie się, wyrażanie swoich opinii i emocji, to bowiem podstawa w budowaniu dojrzałych kontaktów. W trakcie spotkań można przepracować własne emocje, zmniejszyć lęk, a także zrozumieć postawy i zachowania drugiej osoby, co w konsekwencji będzie rzutowało na budowanie zdrowych relacji między partnerami.

Czy terapia zawsze jest skuteczna?

Terapia dla par ma na celu poprawę jakości relacji między dwojgiem ludzi, ale również i przepracowanie konkretnego problemu w bezpiecznym środowisku, ze wsparciem wykwalifikowanego terapeuty. Nie zawsze jednak kończy się ona sukcesem. Warto podkreślić jednak, że większość par jest zadowolonych z efektów takiej współpracy.

Jak pokazują badania, udział w terapii znacząco zmniejsza liczbę rozstań i decyzji o rozwodzie. Jej skuteczność w znacznej mierze zależy jednak od zaangażowania obojga partnerów. To z kolei odzwierciedla się w motywacji do zmian i chęci współpracy z terapeutą w celu budowania zdrowych relacji w związku, opartych często na konieczności zmiany swoich postaw i zachowań.

Jak długo trwa terapia dla par?

W zależności od potrzeb taka terapia może trwać od 6 miesięcy do jednego roku. Pary, które zdecydowały się na taką formę wsparcia, spotykają się z terapeutą na ogół raz w tygodniu. W pozostałym czasie partnerzy mogą wprowadzać w życie konkretne rozwiązania, by przekonać się, jak sprawdzają się one w praktyce.

I choć mogłoby się wydawać, że rok walki o partnera czy partnerkę to duży nakład czasu, warto zdać sobie sprawę z tego, że to w rzeczywistości stosunkowo niewiele, by zadbać o własny samorozwój, właściwą komunikację i dojrzałe relacje w wieloletnim często związku.