Tryb życia społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń. Są to tak zwane choroby cywilizacyjne, czyli takie których występowanie zwiększa się wraz z postępem cywilizacji. Choć więc dzięki rozwojowi nauki i techniki żyjemy dłużej i potrafimy postępować z wieloma niegdyś nieuleczalnymi chorobami, to cierpimy na dolegliwości, które dawniej nie były zbyt powszechne. Paradoksalnie więc, dobrobyt i wygoda, które zwiększają komfort życia, wpływają na nasze zdrowie powodując, że cierpimy fizycznie i psychicznie.

Sport to ważny element profilaktyki zdrowia

Nie ulega już wątpliwości, że umiarkowana aktywność fizyczna chroni przed rozwojem chorób krążenia, obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Systematyczny wysiłek zapobiega także otyłości, cukrzycy typu drugiego, redukuje stężenie cholesterolu i stabilizuje gospodarkę lipidową. Sport uprawiany rekreacyjnie wpływa korzystnie również na psychikę. Dzieje się tak ponieważ wysiłek fizyczny dotlenia mózg, poprawia krążenie, a także powoduje podwyższenie poziomu endorfin. Sport ma również pozytywny wpływ na nastrój oraz na zmniejszenie objawów depresji i lęku. Umiarkowana aktywność fizyczna ma również korzystny wpływ na pracę mózgu — może nastąpić poprawa funkcji poznawczych i zdolności zapamiętywania.

Zdrowa dieta dla ciała i ducha

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne ma dieta. Statystycznie współczesny człowiek spożywa zbyt dużo żywności wysoko przetworzonej oraz nadmierne ilości cukru. Nieoptymalne wybory żywieniowe znacząco przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy i miażdżycy. Wysokokaloryczna, ale pozbawiona wartości odżywczych żywność nie sprzyja też dobrej kondycji naszej psychiki. Wiele osób cierpiących na przykład na zaburzenia lękowe zauważa, że konkretne substancje, w tym kofeina, mogą mieć wpływ na występowanie ich objawów. Warto więc zadbać o odpowiednio dobraną dietę, a także wprowadzenie technik redukcji stresu, który, obok niezdrowej diety i siedzącego trybu życia, jest nieodłącznym towarzyszem życia współczesnego człowieka. Sposobów radzenia sobie ze stresem możemy uczyć się z pomocą psychologów, oferujących swoje wsparcie w ośrodkach psychoterapii w całej Polsce. Konsultacje psychologiczne dostępne są m.in. dla mieszkańców Krakowa, Wrocławia i Poznania.

Powstrzymanie epidemii chorób cywilizacyjnych oraz poprawa stanu zdrowia społeczeństwa to zadania wymagające dużego wysiłku. Wraz z postępem społeczeństwa technologicznego, niezbędne jest podejście holistyczne, które uwzględnia wiele aspektów dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie. W ramach działań zapobiegawczych i profilaktyki, wiele psychologów podkreśla znaczenie stylu życia i regularnego wysiłku fizycznego, w celu zapobiegania nawrotom chorób i utrzymania dobrej kondycji fizycznej.

Więcej informacji na stronie Centrum Dobrej Terapii

Artykuł sponsorowany.