Urazy sportowe potrafią niejednokrotnie przekreślić marzenia o karierze sportowej, a w skrajnych przypadkach nawet o rekreacyjnym uprawianiu sportu. Jest to moment, w którym każdy sportowiec zdaje sobie sprawę, że można było inaczej wykonać pewne ćwiczenia lub zaplanować aktywność fizyczną. Jak dokładnie dochodzi do urazu? Jak można później funkcjonować? O tym kilka słów poniżej.
Uraz sportowy
Zgodnie z definicją uraz sportowy powstaje wtedy, kiedy przekroczymy wytrzymałość naszego organizmu. Jest to niezależne od tego, czy regularnie i intensywnie trenujemy, czy wykonaliśmy ćwiczenia pierwszy raz po dłuższej przerwie. W największej mierze chodzi tutaj o fakt, że do wykonania danej czynności użyliśmy zbyt dużej siły. Na szczęście wedle wszelkich danych, 75% urazów sportowych to drobne i chwilowe uczucie bólu, które przechodzi samoistnie. Większy problem pojawia się wtedy, kiedy znajdziemy się w pozostałych 25% i po wystąpieniu urazu trzeba będzie udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego przeforsowania? Przede wszystkim: zmęczenie, chęć osiągnięcia wymarzonych efektów w krótkim czasie, brak koncentracji, a także choroba. Kiedy już dojdzie do wypadku, którego następstwem jest powstały uraz, należy rozpocząć rehabilitację już pod okiem specjalisty. Dokładne słuchanie zaleceń w tym zakresie przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia, jednak musimy wiedzieć, że zanim to nastąpi, może czekać nas kilka męczących nocy, podczas których ból nie pozwoli porządnie się wyspać. Jak sobie pomóc? Co oprócz tradycyjnych leków przeciwbólowych może polepszyć jakość naszego snu?
Probiotyki, a sen
Przede wszystkim należy wspomnieć, że sen i odpoczynek to jedne z podstawowych potrzeb człowieka, które regulują wiele mechanizmów i motywują organizm do dalszego wysiłku. Sen jest nam potrzebny zarówno do efektywnego wykonywania codziennych czynności, jak i do regeneracji po różnego rodzaju uszkodzeniach. Najnowsze badania wskazują, że jednym z podstawowych wyznaczników szansy na prawidłowy sen jest dobry stan mikrobioty jelitowej. Jeśli mikrobiota jest zaburzona i powstają nieleczone stany zapalne – wtedy nasz organizm nie skupia się wystarczająco na dobrym odpoczynku, tylko na walce z patogennymi organizmami oraz na wyciszaniu stanów zapalnych. Jednym słowem, jeśli doznaliśmy urazu, a jednocześnie nie dbamy o stan naszych jelit i nie są one w najlepszej kondycji, powrót do zdrowia będzie utrudniony, a efektywny sen z bólem będzie prawie niemożliwy do osiągnięcia. Aby temu zapobiec zawczasu, należy włączyć do naszej codziennej diety preparaty probiotyczne, chociażby takie jak Biotic One. Dzięki odpowiedniemu działaniu profilaktycznemu, probiotyk zadba o stan naszego organizmu oraz o jego dobrą kondycję. Oczywiście stan bólowy po ewentualnym urazie nas nie ominie, jednak będzie on o wiele łatwiejszy do zniesienia, a organizm będzie miał o wiele więcej siły do walki ze stanem zapalnym, dzięki czemu szybko sobie z nim poradzi, a my będziemy mogli cieszyć się odpowiednią regeneracją podczas odpoczynku nocnego.
Podsumowanie
Sportowcy wiedzą doskonale, jak ważne jest zażywanie preparatów probiotycznych na co dzień. Dzięki nim utrzymują dobrą kondycję, odporność, zmniejszają podatność na różne choroby i przygotowują organizm do walki z ewentualnym stanem zapalnym, który pojawi się w wyniku urazu. Zdecydowanie można powiedzieć, że zażywanie probiotyków wspomaga jakość snu po doznaniu urazu sportowego.