Skóra, która jest podrażniona po goleniu to uciążliwy i częsty problem wśród mężczyzn. Przyczyną jest nieprawidłowe korzystanie z kosmetyków, zły dobór samych specyfików i często nieodpowiednie zwyczaje w kwestii postępowania przed i po goleniu zarostu. Zagadnienie to znają również kobiety, które po depilacji mają tak zwaną truskawkową skórę. Czy można zniwelować czerwone krosty po goleniu?
Dlaczego krosty po goleniu są uciążliwym problemem?
U większości osób krosty po goleniu pojawiają się już na kilka minut po skończonej depilacji w przypadku kobiet i goleniu zarostu w przypadku mężczyzn. Pojawieniu się czerwonych wyprysków towarzyszy bolesność i wysypka skórna innego rodzaju (znacznie bardziej rozlana). Często też skóra, na której pojawiło się podrażnienie, piecze i jest przesuszona. W większości przypadków krosty po goleniu znikają po kilku godzinach, jednak nie jest to pocieszające dla osób, których kilkugodzinne defekty skórne wprowadzają w zakłopotanie i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Dlaczego na skórze pojawiają się krosty po goleniu?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które skutkują pojawianiem się krost po goleniu, jest nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Niezależnie od tego, czy golimy pachy, nogi, czy zarost na twarzy, konieczne jest dokładnie wyczyszczenie skóry przed zabiegiem. Trzeba też ją dobrze zmiękczyć, aby nie podrażniać naskórka ostrym ostrzem maszynki lub depilatorem. Skóra, na której jest pełna bakterii warstwa z łoju i kurzu oraz potu będzie reagowała zawsze źle na mikrouszkodzenia, do których dochodzi podczas golenia. Tym samym, brudna skóra blokuje maszynce dostęp do włosków. Chcąc ogolić się dokładniej, trzemy maszynką mocniej, doprowadzając do zaognienia sytuacji.
Nieodpowiednie kosmetyki do golenia przyczyną powstawania krost na skórze?
Kolejną przyczyną występowania kłopotliwych i bolesnych krostek na skórze jest używanie nieodpowiednich, czyli zbyt agresywnych kosmetyków do golenia. Pianki często mają działanie wysuszające. Żele mogą doprowadzać do reakcji alergicznych. Dlatego najlepiej jest stosować kosmetyki wyprodukowane na bazie naturalnych składników: naturalnych olei roślinnych oraz z dodatkiem substancji nawilżających.
Czy maszynka do golenia może prowadzić do powstawania krostek na skórze?
Inną przyczyną, przez którą na naszej skórze pojawiają się krosty po goleniu, są nieodpowiednie narzędzia do golenia. Najgorsza sytuacja jest u osób, które na co dzień korzystają z jednorazowych maszynek do golenia, w których budowie nie ma paska nawilżającego skórę. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w golarkę elektryczną, która nie tylko pozwala na uzyskanie gładkiej skóry w bardziej komfortowych warunkach, ale także nie doprowadza do zacięć. Niezależnie od tego, czy do golenia wybieramy maszynki jednorazowe, czy elektryczne golarki, koniecznie zainwestujmy w sprzęt dobrej jakości, wystrzegając się najtańszych egzemplarzy.
Co zrobić, gdy na naszej skórze regularnie pojawiają się krosty po goleniu?
Należy o nią pieczołowicie zadbać. Nie tylko bezpośrednio przed lub po goleniu, ale także na co dzień, podczas domowej pielęgnacji. Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie, nawilżanie, a także dostarczanie substancji oleistych naskórkowi. Używajmy preparatów wyciszających, które w składzie mają witaminy E i A oraz d-pantenol, mocznik i kolagen. Bardzo dobrze sprawdza się nieśmiertelny Sudocrem (więcej o jego właściwościach łagodzących podrażnienia skórne przeczytacie na sudocrempolska.pl). Warto skorzystać również z prostych, domowych sposobów. Jednym z nich jest nacieranie naskórka olejem kokosowym. Substancja ta znana jest i lubiana nie tylko przez fanów zdrowego żywienia, ale także przez włosomaniaków (olej kokosowy znakomicie działa na włosy). Bardzo dobrze na wszelkie stany zapalne w obrębie skóry działa też maseczka z płatków owsianych. Długotrwałe nawilżenie uzyskamy, gdy dodatkowo posmarujemy skórę miodem. Warto również do codziennej pielęgnacji włączyć wodę oczyszczoną z kamienia.